Arboretum w Kopnej Górze znajduje się w środku Puszczy Knyszyńskiej i zostało utworzone przez Nadleśnictwo Supraśl w 1988 roku jako pierwszy ogród botaniczny w północno-wschodniej Polsce. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem placówki był Wojciech Wygralak. Położone 30 km od Białegostoku na trasie Białystok - Krynki daje możliwość zorganizowania niezapomnianej jednodniowej wycieczki w głąb puszczy.
Z tej formy wypoczynku korzystają zarówno mieszkańcy regionu oraz wycieczki, które przyjeżdżają w to miejsce w celu zapoznania się z różnymi gatunkami roślin krajowych i obcych, gatunków chronionych i leczniczych. Arboretum zajmuje powierzchnię 26 hektarów i jest podzielony na dwie części w celu zaprezentowania około 500 różnych gatunków roślin:
- obszar z naturalnym środkowiskiem Puszczy Knyszyńskiej nienaruszonej przez działania czlowieka
- obszar zagospodarowany w sposób parkowy w którym istniej możlwiość podziwiania obcych gatunków drzew i krzewów oraz kolekcja roślin ozdobnych.
W parku występują kolekcję roślin z rodziny: cyprysik, żywotnik, różanecznik, sosna, jałowiec, świerk, jodła, cis.
Po przekroczeniu bramy mamy do wyboru kilka ścieżek spacerowych które przeprowadzą nas przez park ukazując jego piękno - jest to idealne miejsce na spedzenie miłego popołudnia na łonie natury. Na terenie parku usytuowanę są dwa stawy, a po wyjściu z parku i skręceniu w lewo dojdziemy na starą składnicę drewna - rozległa polana z wybudowanymi wiatami gdzie można rozpalić ognisko lub grill.
|
Brama główna - Arboretum w Kopnej Górze |
Historia miejsca
Tuż za główną bramą wejściową do praku znajduje się duży głaz z pamiątkową tablicą poświęconą powstańcom z 1863 roku - miejsce jest związane z Powstaniem Styczniowym gdyż w tym rejonie odbywały się bitwy i potyczki prowadzone przez ukrywających się powstańców. Arboretów nosi nazwę Powstańców Styczniowych w celu uczczenia pamięci poległy osób. W ostatnim czasie odkryto dokumenty potwierdzające wydarzenia z Powstania Listopadowego w 1831 roku związane z bitwą wojsk rosyjskich z odziałem pułkownika Zaliwskiego, która wydarzyła się na łąkach w pobliżu arboretum. Część z pośród poległych została pochowana u stóp Kopnej Góry.
Jeżeli wciąż mamy siłę i ochotę zagłebiać się w głąb puszczy możemy skorzystać z kolejnego parku Silvarium znajdującego się około 10 km od Kopnej Góry jadąc w kierunku Krynek.
Dla zmotoryzowanych turystów ewentualnie pasjonatów wycieczek rowerowych możemy polecić jedno lub dwu dniową wycieczkę ( w zależności od czasu spędzonego w poszczególnych punktach):
Arboretum w Kopnej Górze -> Park "Silvarium" w Poczopku -> Krynki -> Kruszyniany (szlak tatarski).
Każde z tych miejsc ma do zaoferowania niepowtarzalne wrażenia z pobytu:
- Arboretum: obcowanie z licznymi gatunkami roślin
- "Silvarium": spacer w głąb puszczy, edukacyjna ścieżka pokazująca odbite nogi różnych zwierząt, zwiedzanie muzeum z wypchanymi mieszkańcami Puszczy Knyszynskiej (m.in wilk, lis, łoś, żubr)
- Krynki - miejscowość z jedynym w Polsce i jednym z dwóch na świecie (drugie prawdopodobnie w Paryżu) rondem, od którego odchodzi promieniście 12 ulic; miejsce styku trzech religi i ich zabytków: cerkiew z 1864 roku, kościół katolicki z 1907-1913 roku, synagogi (w jednej mieści się obecnie Ośrodek Kultury, inna została przerobiona na magazyn - jedna z nielicznie zachowanych, wolno stojących bożnic chasydzkich w Polsce)
- Kruszyniany - wieś będąca częścia Szlaku Tatarskiego z meczetem muzułmańskim z XVIII wieku (jedne z dwóch najstarszych w Polsce) oraz z cmentarzem muzumańskim - mizar (najstarszy odnaleziony nagrobek datuje sie na XVIII wiek)
W okolicy Puszczy Knyszyńskiej powstaje coraz bardziej rozbudowana baza noclegowa dzięki czemu ten region województwa podlaskiego staje się ciekawą alternatywą i konkurencją dla oblężonej Puszczy Białowieskiej. Jedną z propozycji taniego noclegu na Podlasiu jest domek na skraju Puszczy Knyszyńskiej
Â
Tekst i zdjęcia: www.infopodlaskie.pl
Â