infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maratony Kresowe - Narewka 15 sierpień 2012

Maratony Kresowe - Narewka 15 sierpień 2012

maratony_kresowe_2012

Maratony Kresowe 2012

15 sierpnia 2012

Narewka - "W krainie żubra"

 

Gmina Narewka jest bardzo atrakcyjna turystycznie. To Kraina Żubra w Puszczy Białowieskiej. To także ogromny zbiornik wodny Siemianówka, na którym można uprawiać latem sporty wodne, a zimą bojery. Rzeka Narewka zachowała swój naturalny charakter. Meandry, starorzecza oraz ich bogata fauna i flora czynią ją bardzo atrakcyjną na spływy kajakowe. Niedawno w Starym Dworze powstał kompleks sportowo-rekreacyjny składający się z amfiteatru, plaży, wiat ogniskowych, boisk do tenisa, badmintona oraz do siatkówki, koszykówki. Z tego krótkiego opisu widać, że Narewka jest miejscem, gdzie można ciekawie i w sposób urozmaicony spędzić wolny czas.

 

Z Maratonu Kresowego w Narewce jeden z maratończyków wyjedzie ze skórą żubra! Zostanie ona rozlosowana wśród wszystkich uczestników. Jednak zawodnicy mają szanse na spotkanie z żywym królem puszczy, a właściwie całym stadem, gdyż żubr lubi towarzystwo.

Trasa prowadzi niemal w całości po Puszczy Białowieskiej. Narewka leży na jej skraju i jest znakomitym miejscem na bazę wypadową do wypraw, aby ją poznać. W najsłynniejszej puszczy naszego kraju nie ma wprawdzie większych przewyższeń, ale już ubiegłoroczna edycja dowiodła, że może być naprawdę ciekawie. Organizatorzy uzyskali na przejazd specjalną zgodę Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Dzięki temu na Maratonie Kresowym w Narewce można zobaczyć znacznie więcej niż z dostępnych szlaków turystycznych. Można odkryć prawdziwe oblicze Puszczy.

Maraton w Narewce okazał się w ubiegłym roku znakomitym przykładem jak w terenie nizinnym poprowadzić ciekawą trasę dla rowerów górskich. W tym roku trasa została jeszcze bardziej dopracowana przez miejscowego maratończyka Arka Stasiewicza. Wiele miejsc, po których prowadzi maraton „W Krainie Żubra” po prostu zachwyca swoim pięknem. Zostają w pamięci majestatyczne stare drzewa, mroczne ścieżki, bagienne rozlewiska o niesamowitych barwach.

Trudność maratonu wzrosła za sprawą kapryśnej ostatnio pogody. Podłoże stało się trudniejsze. Jazda wymaga nieustannej koncentracji, gdyż zdradliwe kałuże pojawiaja się w nieoczekiwanych miejscach. W kilku przypadkach trzeba wykazać się sporym sprytem, aby pokonać podmokły teren bez zsiadania z roweru.

W Narewce na maratończyków czeka znakomita kresowa atmosfera i wiele dodatkowe atrakcji. Wśród wszystkich uczestników zostanie rozlosowana skóra żubra ufundowana przez Białowieski Park Narodowy i Wójta Gminy Narewka. Zostanie dołączony do niej odpowiedni certyfikat, gdyż nielegalne posiadanie trofeów zwierząt chronionych jest prawnie zakazane. Na scenie, która zostanie zbudowana na stadionie w Narewce będą występować lokalne zespoły regionalne. Także posiłek regeneracyjny będzie z tradycyjnej dla Podlasia kuchni.

 

W ubiegłym roku wygrał w Narewce w imponującym stylu „Żubr” Dariusz Zakrzewski  (Mistral Białystok). To prawdziwa legenda podlaskiego kolarstwa. Kiedyś odnosił sukcesy na szosie w Tour de Pologne i zawodowym peletonie.  Teraz przeżywa drugą sportową młodość na rowerze MTB. W peletonie nazywany był przez kolegów „Żubrem”. Pewnie z racji pochodzenia z regionu kojarzącego się z tymi zwierzętami, a być może po części z charakterystycznej sylwetki na rowerze.

 

Najbardziej wspominanym wydarzeniem z ubiegłorocznego maratonu, był jednak wyczyn Marty Sieniuć (Moro Team). Zawodniczka 3km przed finiszem złapała gumę. Pożyczyła jednak 30-letniego składaka od sympatycznego starszego Pana i na skrzypiącym rowerku dojechała na metę zajmując 4 lokatę wśród kobiet. Jaka kolejna, niesamowita historia zdarzy się w Narewce, która słynie z niezwykłych legend, przekonamy się już w środę 15 sierpnia.

 

INFORMACJE

Start: 15.08.2011, godz. 11.00, amfiteatr, nad rzeką, przy drodze 687

Zapisy przed startem 9:00 - 10:45
Zachęcamy do rejestracji przez Internet.

trudność (1-6): 2

dystans:
- 25 km - Połmaraton
- 65 km - Maraton

 

Bufety: dystans Mini 1, dystans Maraton 2 plus na mecie

Koncert na żywo dla uczestników i kibiców przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury.

Noclegi i wyżywienie: www.turystyczna.narewka.pl

Program ramowy:
- godz. 9.00 - 10.45 zapisy
- godz. 10.45 - ustawianie zawodników w sektorze startowym,
- godz. 11.00 - start maratonu,
- godz. 13.00 - 16.00 - dekoracje zwycięzców

Wpisowe w/g regulaminu. Mieszkańcy Narewki nie płacą wpisowego

Przypominamy, że uczestnicy powinni posiadać kask.

Patronat honorowy i organizacyjny na wyścigiem sprawuje Wójt Gminy Narewka Mikołaj Pawilcz.

Narewka Gmina Narewka położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego. Od wschodu granica państwa oddziela ją od Białorusi. Od południa gmina Narewka graniczy z gminą Białowieża, od południowego zachodu - z gminą Hajnówka, od zachodu - z gminą Narew, a od północy - z gminą Michałowo. W północnej części gminy znajduje się zbiornik wodny Siemianówka, o powierzchni 3250 ha, który jest zaliczany do jednego z największych akwenów w kraju. Stanowi on dużą atrakcję turystyczną, a także atrakcję dla wędkarzy i uprawiających sporty wodne. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 33948 ha (339 km2). Gminę Narewka zamieszkuje 4.570 osób.

Cała gmina położona jest na obszarze chronionego krajobrazu Puszcza Białowieska. Na jej obszarze istnieją cztery rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 1979,15 ha:

* Rezerwat Siemianówka o powierzchni 224,54 ha, został utworzony w 1995 r., a w 2002 r. został przekształcony w rezerwat ścisły. Celem rezerwatu jest ochrona szeregu dobrze zachowanych zbiorowisk roślinnych oraz doskonale służy jako poligon do badań naukowych.
* Rezerwat częściowy Dolina Waliczówki o powierzchni 44,75 ha, utworzony w 1995 r. umożliwia ochronę i zachowanie naturalnych zbiorowisk nieleśnych.
* Częściowy rezerwat florystyczny Gnilec, utworzony w tym samym roku co dwa wcześniejsze, o powierzchni 37,21 ha, ma na celu ochronę naturalnych zbiorowisk turzycowych z udziałem rzadkich gatunków roślin naczyniowych i mszaków.
* Rezerwat Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej, na który składają się izolowane od siebie, odrębne fragmenty biocenoz leśnych i nieleśnych oraz dobrze zachowanych bagiennych zbiorowisk nieleśnych. Na terenie gminy Narewka powierzchnia tego rezerwatu wynosi 1672,65 ha.

PARTNER MARATONU:

Gminny Ośrodek Kultury w Narewce

 

na podst. mat. org. www.maratonykresowe.pl